Warcraft II je pokračovanie úspešnej real-time stratégie. Vyšlo na konci roka 1995 na DOS a Windows a znovu ho vyvíjal Blizzard. Dnes si povieme niečo o vývoji, príbehu a rozoberieme si kampane orkov a ľudí.
Prvý Warcraft vyšiel v roku 1994. Vychádzal z úspechu Duny 2, čo bola real-time sci-fi stratégia z roku 1992. Warcraft išiel trochu inou cestou a namiesto tankov, technológií a cestovania vesmírom pomocou korenia priniesol základ nového fantasy svetu. Nikto si ani len nepomyslel, že vytvoria taký úžasný nový svet, v ktorom budú od roku 2004 pobehovať po svete milióny hráčov. V tom roku vyšiel World of Warcraft a žije dodnes. Prvý Warcraft mal skvelú atmosféru, celá hra vyznievala surovo, stredoveko a krvavo. V tom čase som bol z grafiky očarovaný. Hltal som každý pixel na CRT monitore. Druhý diel ma bavil ešte viac, pretože ponúkal viac možností, jednotiek a bol graficky na ešte lepšej úrovni.
Vývoj druhého Warcraft začal krátko po vydaní prvého dielu. Ten zažil u hráčov v novembri 1994 úspech – za rok sa predalo 100 tisíc kusov. Blizzard preto začal pracovať na pokračovaní. Dôležitý ľudia tu boli Sam Didier, Michael Morhaime a Patrick Wyatt ako producenti a dizajnér a tvorca príbehu Chris Metzen. Oficiálne začal vývoj druhého dielu vo februári 1995 a hra vyšla v decembri 1995, takže na hre autori pracovali veľmi krátko – len 10 mesiacov. Hru dali do kopy veľmi rýchlo na to, že museli prekopať grafickú stránku, vytvoriť nové assety pre obe rasy a napísať nový príbeh a soundtrack – jednoducho vytvoriť kompletne plnohodnotný nový diel. Budget na vývoj mali obmedzený, preto si nemohli dovoliť na hre dlho pracovať. Blizzard nezverejnil presné čísla, no predpokladá sa, že mali 1 až 2 milióny dolárov. Na hre pracovalo približne 20-30 ľudí. To Blizzard tiež presne neuviedol a vieme to len z titulkov. Prvé vydanie hry obsahovalo len lokálny multiplayer cez IPX. Neskôr pridali modem a sériové pripojenie. Patrick Wyatt povedal, že najťažšia vec na vývoji bol multiplayer, aby im bezchybne fungoval.





Po vydaní sa hre veľmi darilo. Za 3 mesiace sa predalo pol milióna kópií a do novembra 1996 viac než 1.2 milióna. Kritici Blizzard stavali na úroveň elitných štúdií ako id Software, Westwood či LucasArts. Herné magazíny hre dávali vysoké hodnotenia a písali, že Warcraft II predčilo prvý diel v takmer každom ohľade. Z 30 recenzii mala priemerné skóre 90%. Páčila sa im možnosť ovládať viac jednotiek naraz, páčili sa im nove jednotky, ktoré do hry priniesli nové strategické možností. Aj keď obe hrateľné rasy si boli podobné, boli dobre vybalancované, preto aj multiplayer bol zábavný. Bola tu väčšia rozmanitosť máp a hráči mohli okrem zeme ovládať jednotky aj na mori či vo vzduchu. Grafická stránka bola viac farebnejšia. Kritike sa páčil humor, výborné hlášky jednotiek a že hra bola návyková. Kritici poukazovali na prílišnú podobnosť s prvým dielom a často označovali pokračovanie skôr za jeho vylepšenú verziu než za plnohodnotný nový titul. Sťažovali sa na to, že AIčko cheatovalo a malo oveľa viac zdrojov než hráč. Aj tak väčšina hráčov Warcraft II považovala za jednu z najlepších stratégií svojej doby.
Čo sa týka našich herných magazínov, v Excalibru mu dal Mirek Kopecký 89%. Napísal, že Warcraft 2 je bezkonkurenčná stratégia s výnimočnou grafikou a ozvučením. Nepáčilo sa mu, že nemôžete ukladať jednotky do skupín. V Leveli mu dal Draken 90% a napísal, že Warcraft 2 je strhujúce pokračovanie perfektnej fantasy stratégie. V Score ju recenzoval Béla a dal jej 9/10. Napísal, že Warcraft 2 je lepší než Command and Conquer a je to najlepšia real-time stratégia poslednej doby s detailnou grafikou a kvalitnými zvukmi. V slovenskom časopise Riki mu Ivo Ninja dal hodnotenie 1, čo je veľmi dobré. Páčila sa mu grafika a hudba a trochu horšie mu prišli zvuky a animácie.
Datadisk Beyond the Dark Portal vyšiel v máji 1996. Pridával dve nové kampane – za orkov a ľudí, pričom veľa hráčov písalo, že tieto kampane sú extrémne náročné, levely sú nevyvážené, no je tu nové prostredie sveta Draenoru a noví hrdinovia. V júli 1997 vyšla potom verzia aj pre Playstation a Sega Saturn. V roku 1999 bola pôvodná hra spolu s datadiskom prerobená do edície Battle.net, ktorá bola kompatibilná s touto službou. Zaujímavosťou je, že pre hru vzniklo veľa totálnych konverzii. Vďaka Alexandrovi Cechovi, ktorý vytvoril program Wardraft, mohli hráči modifikovať data súbory hry a pretvoriť si tak Warcraft k svojmu obrazu. Za tie najpodarenejšie môžem spomenúť DeathCraft: Twilight of Demons by Dirk „The Guardian“ Richartz či War of the Ring by Gurthaur.
Graficky je druhý diel oveľa detailnejší a krajší, no umelecká forma je iná a oveľa farebnejšia. Jednotky sú prerenderované 3D modely, preto vyzerajú tak dobre. Rozlíšenie je SVGA, čo bolo v tom čase vysoké rozlíšenie. Hratelnost je rýchlejšia než v prvom diele, môžete si označiť naraz až 9 jednotiek a dávať ich do skupín, takže aj ovládanie je prístupnejšie. Okrem zlata a dreva sa tu ťaží nová surovina ropa, ktorý využijete na vodné a letecké jednotky. Pred šestnástimi rokmi som dohral druhý diel v klasickej DOS verzii a tentoraz som sa rozhodol zahrať si remástrovanú verziu, ktorú Blizzard vydal spoločne s prvým vylepšeným dielom v novembri 2024. Graficky sa mi tento druhý diel stále páči. Grafika je ostrejšia a pritom si zachováva pôvodné kreslené kúzlo. Hudbu si môžete dať pôvodnú alebo remástrovanú, tak som si ju nostalgicky pri hraní pobrukoval. V minulosti som si ju samostatne púšťal a počúval, až tak sa mi páčila. Napísal ju Glenn Stafford. Nepáčil sa mi akurát pathfinding jednotiek, ktorý je slabý a umelá inteligencia protivníkov. Aj keď počítač podvádza a má viac surovín než vy, našťastie nevie až tak v kampani využívať svoje jednotky a je naprogramovaný veľmi primitívne. Stačí mu napríklad zničiť transporty a prístav a máte od neho pokoj, pretože si ho nevie opätovne postaviť. Vie si ale postaviť hlavnú budovu alebo ropné platformy.
Medzi kľúčovými vývojármi tu bol Chris Metzen, ktorý napísal príbeh aj pre druhý diel. Pracoval aj na dizajne hry a scenárov máp. Príbeh sa odohráva šesť rokov po udalostiach z jednotky. Horda, ktorá prišla portálom z Draenoru do Azerothu, vyhrala vojnu proti ľuďom a zničila ich hlavné mesto Stormwind. Bývalý vodca orkov Blackhand bol zabitý Ogrimom Doomhammerom, ktorý získal vládu nad hordou. Rozhodol sa, že zabije všetky zostávajúce ľudské jednotky, ktoré v krajine ostali. Tie sa stiahli do Lordareonu, kde sa bude odohrávať druhá veľká vojna. Ľudia sa spojili s trpaslíkmi, gnómami a vysokými elfami a horda má nových ogrov, trollov a goblinov. Takže hráči si mohli okúsiť úplne nové jednotky. Jedným z nápadov bolo, že by orkovia otvorili portál do moderného sveta, a tak by draci bojovali proti F-16. Tento nápad im prišiel divný, pretože by to už nebol Warcraft a zavrhli ho.



Jednotky sú za každú rasu rovnaké. Zaujímavosťou bolo, že keď ste opakovane klikli na nejakú jednotku, začala byť na vás naštvaná. Niekedy hovorila text, ktorý odkazoval na hry alebo filmy. Orkovia a ľudia majú totožné jednotky. Ľudia majú napríklad pešiaka, orkovia grunta. Ľudia si rekturovali elfských lukostrelecov a horda trollov, ktorí hádžu sekery. U ľudí tu je balista, u orkov katapult. Štatistiky majú úplne rovnaké a dosť preto záleží, či im kúpite vylepšenie. To im rapídne zvýši brnenie alebo poškodenie. Kampaň za orkov som dohral do desiatich hodín. Páčilo sa mi, že v každej misii sa vám otvorí nová jednotka, ktorú môžete využiť, takže to nie je stále len o postavení základne a veľkej a stále tej istej armády. Sú tu misie, v ktorých musíte mať navrch na zemi alebo na mori. Sú tu aj eskortovacie misie. Začal som kampaňou za orkov, pretože ich mám radšej. Prvé misie za každú stranu sú tutorialové. V prvej musíte vybudovať 3 farmy a kasárne. V pôvodnej verzii ste museli postaviť až 4 farmy. Okolo vás je pár nepriateľov, ktorých si môžete zničiť. V druhej misii musíte oslobodiť Zuljina, trolla, ktorý vám so svojim klanom pomôže. Sú to mocní vrhači sekier. V tejto misii nemusíte vôbec stavať, stačí zobrať orkov a ísť oslobodiť trollov. V tretej misii sa naučíte stavať lodenicu, postavíte si ropnú plošinu, čo je nová surovina a trochu si zabojujete na mori.
Štvrtá misia je konečne ťažšia. Na ľadovom ostrove si musíte vybudovať základňu a zničiť ľudskú, ktorá sídli na severe. Musíte si postaviť transport a previesť tam svoje jednotky. V piatej misii už máte goblinní zepelín a katapult. Zepelín slúži len ako prieskumník, takže s ním nemôžete útočiť. Katapult zase udeľuje plošné poškodenie. Ak je pri sebe viac jednotiek, poškodí všetky naokolo, aj vaše. Je ale skvelý na ničenie budov alebo obranných veží. V tejto misii nezačínate so základňou, no máte peónov. Musíte zničiť ľudskú základňu na juh od vás a postaviť si svoju. Vytvoril som si najskôr flotilu a išiel zničiť nepriateľské lode a lodenice a neskôr sa vylodil a zničiť aj všetko na zemi. Veľakrát musíte zničiť každú jednotku a každú nepriateľskú budovu, inak nevyhráte. To ma trochu v starých stratégiách štvalo, že jednotka oponenta je schovaná niekde na kraji mapy a vy ju musíte hľadať. Keď som zničil hlavnú budovu nepriateľa, ten poslal svoje zostávajúce jednotky nepochopiteľne k mojej báze a mňa vôbec nenapadlo, že by mohol byť pri mne. V šiestej misii si vyskúšate ogrieho mága. Budete ovládať Cho´galla – ten má lietajúce prieskumné oko, potom hlad po krvi, čo zdvojnásobí vašej jednotke poškodenie a môže vyvolať až 5 rún, pascí, ktoré poškodia nepriateľa. V tejto misii nemusíte stavať bázu, čo bola vítaná zmena. Musíte hľadať vhodnú cestu a previesť mága do kruhu moci. Bola to veľmi ľahká misia.
V siedmej misii ste v nehostinnom prostredí s pár jednotkami a musíte sa dostať do úrodnej zeme, postaviť armádu a zničiť Stromgarde. Tu som si namiesto gruntov staval už silnejších a rýchlejších ogrov. V ôsmej ľadovej misii získate Juggernaut, čo je veľká bojová loď. Je to taký plávajúci katapult s obrovským poškodením. Nepriatelia budú mať podobnú loď. S juggernautom som išiel hneď zničiť nepriateľské transporty, aby ma nepriateľ neotravoval a mohol si v pokoji zveľaďovať svoju bázu. Potom som si vytvoril flotilu týchto veľkých lodí a išiel nepriateľa rozprášiť. Ďalšia misia bude podobná. Tiež som vsadil na silu juggernautov a postupne zničil všetky nepriateľské veže, balisty a budovy. V desiatej misii získate gobliních samovrahov. Musíte tu najskôr zničiť veľkú základňu ľudí a neskôr aj ropné plošiny. Ľudia tu budú mať mágov, ktorí na vás budú zosielať ohnivé gule a spomaľovať vaše jednotky. V jedenástej misii získate rytiera smrti. Okolo vás bude viac elfských pevností, ktoré musíte zničiť. Rytier smrti mi prišiel slabý a ani jeho kúzla sa mi nepáčili a moc som ich nevyužil. Neustále vás budú napadať nepriatelia, no ste chránený lesom, preto si môžete pekne postaviť obranné veže. V dvanástej misii si budete môcť postaviť korytnačku, čo je v podstate ponorka. Nepriatelia budú mať klasickú ponorku. Tá je neviditeľná, pokiaľ nemá nepriateľ alebo vy lietajúcu jednotku alebo inú ponorku. Toto bola asi prvá ťažšia misia, pretože proti vám budú bojovať ďalší orkovia a posielať na vás neustále juggernautov a neviditeľné korytnačky. V predposlednej trinástej misii budete mať drakov. Ja som mal fakt veľa peňazí, preto som si ich mohol vyrábať ako na bežiacom páse. Sú drahí a nie až tak silní. Majú plošné poškodenie, no keď ich máte oproti sebe, môžu zraniť aj jeden druhého. Finálna misia bude tiež náročná. Nepriateľ na vás bude posielať stále trpaslíkov na gryfinoch.
Kampaň za ľudí ma bavila oveľa viac než za orkov. Misie mi prišli rozmanitejšie a aj jednotky sa mi páčili viac, aj keď sú v podstate rovnaké. Prvá misia je tiež rovnaká – postaviť tri farmy a kasárne. V druhej misii už máte lukostrelcov a ďalších elfov musíte oslobodiť. Máte aj lode, no tie teraz nevyužijete. V tretej misii musíte vybudovať 4 ropné platformy. Takže bude dlhšie trvať, než si postavíte základňu, lodenicu a lode. V štvrtej misii musíte zničiť orkskú základňu. V piatej misii zaútočia orkovia na Tol Barad, ktorý musíte ochrániť. Keď si ho privlastníte, tak musíte zničiť následne Dun Modr. V šiestej misii dostanete rytierov, ktorí sú po vylepšení nezastaviteľní. V siedmej misii musíte zničiť päť ropných rafinérií. Máte len pár jednotiek, sedliakov a dve transportné lode. Na začiatku môžete získať katapulty, ktorými zničíte orkskú základňu v strede mapy. Potom si môžete postaviť veľké lode a ísť zničiť rafinérie. V ôsmej misii máte len niekoľko pešiakov a rytierov a musíte v ľudskom meste potlačiť vzburu sedliakov. Stále na vás budú chodiť z dvoch strán orkovia v malom počte, no tí sa dajú ľahko ubrániť. Môžete si tu postaviť gnómsku gyrokoptéru, ktorou si preskúmate celú oblasť veľmi rýchlo. Už si konečne môžete z rytierov urobiť paladinov, ktorí dokážu liečiť iné jednotky. Je to najlepšia schopnosť v hre, pretože ju môžete dobre použiť aj v boji.
Deviata misia je nestaviaca a musíte v nej len eskortovať Lightbringera do kruhu moci. Bola veľmi ľahká. V desiatej misii máte previezť z jedného konca na druhý aspoň štyroch zradcov. Nepriatelia si po rieke vybudovali kanónové veže, takže ich musíte najskôr zničiť svojimi loďami. V jedenástej misii máte samovražedných trpaslíkov a budete si môcť rekrutovať aj mágov so silnými ohnivými guľami. Zaujímavé je, že na začiatku nemáte roľníkov, no tých musíte najskôr oslobodiť, aby ste mohli začať zlepšovať svoju základňu. Nepriatelia majú veľa veží, na ktoré využijete buď balisty alebo nových samovrahov a s vylepšenými jednotkami potom ľahko zničíte nepriateľskú bázu. Nasledujúca misia je ešte ľahšia, pretože musíte zničiť rafinérie orkov. Stačia vám na to vaše lode, ktoré máte na začiatku a gyrokoptéra. Celá misia sa dá prejsť do 10 minút. V trinástej predposlednej misii budete mať ponorky a trpasličích jazdcov na gryfinoch. Ak rýchlo nepriateľom zničíte doky, tak od nich budete mať kľud. Bojujete proti dvom nepriateľom. V poslednej misii musíte zlikvidovať predsunutú základňu plnú ogrov, postaviť si tam vlastnú a zničiť portál, ktorým horda prichádza. Budete sa tu musieť vysporiadať s množstvom drakov.



Warcraft II je stále skvelá stratégia a vďaka remástrovanej verzii sa dobre hrá aj dnes. Kampaň ma bavila a znovu som si pripomenul ako sa kedysi hrali stratégie. Dnes je hrateľnosť už zastaralá, no hra vás stále dokáže zabaviť a prikovať k obrazovke na dlhé hodiny. Pre mňa jasná deviatka.
- Generátor máp – https://www.warmaker.net/
- Ďalšie mapy – https://www.gamemaps.com/warcraft2/
- Vietcong 2 - 23/05/2026
- Warcraft II: Tides of Darkness - 08/05/2026
- Colin McRae Rally 04 - 11/04/2026

