Vietcong 2

Hellrampage2005, action, czech, FPS, Ptero-Engine III, Pterodon, takticka, Windows, zasadenie: Vietnam Leave a Comment

Vietcong 2 je pokračovanie úspešnej českej taktickej strieľačky z Vietnamu. Vyšiel dva roky po prvom diele a u hráčov a kritiky dostával len ľahko nadpriemerné hodnotenia. Dnes zistíme, či oprávnene, povieme si niečo o vývoji a rozoberieme si dosť krátku kampaň.

Prvý Vietcong som recenzoval pred piatimi rokmi a dal som mu slušnú osmičku. Páčila sa mi atmosféra, spracovanie zbraní a bol to skvelý simulátor vietnamskej vojny. Autori sa síce inšpirovali filmom Rambo, no chceli ísť skôr realistickou cestou a podať vietnamskú vojnu podľa pravdy. Vietcong vyšiel v roku 2003 a vyvíjala ho spoločnosť Pterodon. Hodnotenia mal slušné – priemerne mu vyšlo 74% a predalo sa cez milión kópii, takže sa Vietcong stal jednou z najlepšie predávajúcich sa českých hier v histórii. Dokonca sa od neho inšpiroval aj Crytek s jeho Far Cry. Druhý diel vyšiel o dva roky neskôr. Na vývoji začali pracovať približne od septembra 2003 a naplno až v januári 2004. V októbri 2005 už pokračovanie vyšlo. Vyrobili ho teda celkom rýchlo. Engine síce už mali, no asi polovicu z neho prepísali, pretože v tom čase už boli nové technológie. Fyziku využívajú ragdoll, čo mi pripomenulo hry tej doby – Hitmana či Freedom Fighters, ktoré ho tiež používali. Nepriatelia po zabití padajú na zem ako handrové bábiky.

Vývoj viedol opäť Jarek Kolář, ktorý bol zároveň aj hlavným dizajnérom hry. Z ďalších dôležitých ľudí treba spomenúť hlavného programátora Michala Janáčka, ktorý mal pod sebou ďalších piatich ľudí, hlavného dizajnéra misii Petra Benýška, ktorému pomáhali ďalší traja ľudia, dizajnéri Jiří Matyskiewicz, Daniel Kamas a Jan Dungel, vedúci umeleckej zložky levelov Jan Hlavatý, vedúci animácii postav Pavel Širúček. Vedúci animácii Petr „Kostra“ Mores bol animátor a zároveň skomponoval hudbu. Boli tu 2D a 3D umelci, veľa ľudí pracovalo len na zbraniach a vozidlách, na skriptoch, misiách, cutscénach, umelej inteligencii, jednoducho na hre pracovalo obrovské množstvo ľudí. Sídlili v Brne a vedľa kancelárie mali krčmu, kde si po večeroch sadli, utužovali vzťahy a rozprávali sa o hre a ďalších nápadoch. Veľakrát ani nešli domov a prespávali pod stolom v spacáku, tak boli do vývoja zažratí. Veľa autorov spomína, že do krčmy im to z práce trvalo asi 30 sekúnd, takže ich rutina bola práca – pivo – spánok pod stolom a zase práca. Nálada v tíme bola uvoľnená, bola to skvelá partia ľudí, ktorá si rozumela, nemali fixný čas, mali veľkú voľnosť a vedúci jednotlivých oblastí boli dosť tolerantní, takže si mohli dovoliť robiť aj chyby. Boli ako veľká rodina. Zvuky nahrávali hlavne v Brne na skládke, kde využívali odpad na zvukové efekty a potom v prírode, kde nahrali chodenie po lese.

Po úspechu Vietcongu autori chceli, aby pokračovanie bolo lepšie, väčšie a modernejšie. Aj hráči očakávali, že druhý diel bude lepší, preto bol na nich vyvíjaný väčší tlak. A tiež chceli, aby bol vydaný čo najrýchlejšie. Na konci vývoja boli autori psychicky unavení z crunchu. Na druhom diele pracovalo viac ľudí, mali väčší rozpočet, engine vylepšili a namiesto vlastného fyzikálneho enginu použili profesionálny Marok engine. Namiesto Ptero-Engine II tu bola tretia generácia, ktorá mala iné renderovanie a chovanie umelej inteligencie. Bola tu pokročilejšia grafika a na počítače mala vyššie hardwarové nároky. Namiesto džungle sa hra vo väčšej miere odohrávala v meste Hue počas Tet ofenzívy v roku 1968, takže autori museli vytvoriť nové assety, vozidlá, bolo tu viac NPC a bolo tu takisto viac skriptovaných udalostí. Umelá inteligencia sa musela upraviť a prepísať na iný štýl boja – už nešla podľa waypointov ale podľa polygonových sietí, ktoré vyznačovali oblasti, v ktorých sa mohla pohybovať. Autori mohli označiť miesta, kde sa môže umelá inteligencia kryť a kde je naopak v nebezpečenstve. Zvuk tiež prepísali a vylepšili – mohli ste využiť priestorový zvuk a keď sa s hráčom priblížite k oknu, môžete počuť aj zvuk z vonka. Spolupracovali s firmou Creative Labs, ktorá vyrábala Sound Blaster. Autori museli vytvoriť úplne inú hru a aj keď mala názov Vietcong, už sa neodohrávala v džungli, čo sa veľa hráčom nepáčilo.

Vietcong 2 vyšiel 24. októbra 2005 na Windows. Z 36 recenzii mal priemerne 67%. Kritike sa nepáčila hardwarová náročnosť, umelá inteligencia sa zasekávala, nepriatelia vraj občas nereagovali, boje pôsobili príliš skriptovane, engine bol nestabilný, preto často hra padala, sťažovali sa na dlhé načítacie obrazovky a aj na tých najsilnejších mašinách sa hra sekala. Naopak chválili atmosféru mestských bojov, zvukovú kulisu a že ste mohli hrať aj z pohľadu Američanov a Vietcongu. Páčili sa im detailné zbrane, animácie a realistické osvetlenie. V roku 2005 vychádzali aj iné strieľačky ako Call of Duty 2, F.E.A.R., Quake 4 či Battlefield 2, takže konkurenciu malo obrovskú. Ako vydavateľa v Česku mali Cenegu, no v zahraničí sa z Take 2 odsťahovalo do Ameriky veľa ľudí, ktorí hru podporovali a prišli noví ľudia, ktorí vydali druhý diel a už nemali záujem o ďalší. Tesne pred tým, než sa hry začali vo veľkej miere distribuovať digitálne, Pterodon zavrel svoje štúdio a stal sa súčasťou Illusion Softworks. Vietcong 3 len tak nevyjde aj preto, lebo práva na hru má americká spoločnosť Take 2.

Naše československé časopisy hre udelili ľahko nadpriemerné hodnotenia. V Leveli č. 131 mu dal Pavel Prouza 7/10 a napísal, že Vietcong 2 je zmes totálnej arkády s totálnou realitou. Akoby sa tvorcovia nemohli pevne rozhodnúť, čo vlastne chcú urobiť za hru. Je to síce solídna hra ale za regulérne pokračovanie Vietcongu ju nemožno považovať. Odporúča hráčom, ktorí prví diel nepoznajú. V Score ho recenzoval David Sillmen a dal 69%. Páčila sa mu vietnamská kampaň, multiplayer, hudba a umelá inteligencia. Nepáčil sa mu mestský boj, vysoké hardwarové nároky a plytký príbeh. Napísal, že čakal oveľa viac. Na GamesCZ mu dal Micky Mouse 6/10.  Tiež mal výhrady na prehnane náročný engine, ktorý neponúka odpovedajúcu kvalitu. Nepáčila sa mu zmena prostredia z džungle do urbanistických lokácii, bolo tu menej nápadov a od pokračovania čakal oveľa viac. V slovenskom Sectore mu dal saver 7/10. Recenziu písal v štýle denníka – páčili sa mu kampane, zbrane a lokalizácia. Nepáčila sa mu grafika, engine a krátkosť hry. Na iDnes.Cz ho tiež recenzoval David Sillmen a dal hre 69%. Bol druhým dielom sklamaný a prišiel mu vraj ako predčasne vydaný. Nepáčila sa mu americká kampaň, na hrateľnosť napísal, že je nemastná neslaná, naopak sa mu páčila vietnamská kampaň, veľa zbraní a multiplayer. Na Doupě.cz mu udelil Petr Kolář 8/10. Páčila sa mu hrateľnosť, kampaň za Vietcong, vyvážené zbrane, jednoduché ovládanie spolubojovníkov a multiplayer. Nepáčilo sa mu AIčko, hardwarová náročnosť a nekonečnosť protivníkov. Väčšine sa páčil hlavne multiplayer a singleplayerovú kampaň považovali len ako taký tréning pred online bitkami. V druhom diele bol multiplayer dlho populárny. Vznikali rôzne klany a medzi hráčmi bol obľúbený mód capture the flag.

Osobne sa mi páčila živosť celého mesta – ako spolu vojaci komunikujú, spolupracujú, po každej akcii sa vojak s rádiom hlási na veliteľstvo, medik chodí liečiť spolubojovníkov, všade počujete nadávky, krik, streľbu a na bojisku je chaos ako v skutočnom boji. Neviete odkiaľ príde nepriateľ a odkiaľ to dostanete, preto sa musíte dobre kryť. Celá hra je síce dosť naskriptovaná a aj to odkiaľ nepriatelia prichádzajú, no na prvé hranie to pôsobí dobre a realisticky. Mesto a celý prechod je lineárny aj keď sa mi stalo, že som mohol ísť dvomi cestami. Autori chceli mesto urobiť ešte otvorenejšie a živšie. Páčil sa mi český dabing, no renderované cutscény medzi misiami s americkým reportérom boli už po anglicky. Vaši mariňáci sú dosť nápomocní. Dokážu sa sami schovávať za prekážky, lokalizovať nepriateľa, nasledovať vás, plniť rozkazy, liečiť sa a celkovo vám s nepriateľmi pomôžu. Umelá inteligencia sa mi páčila. Nepriatelia sa vedia pekne kryť, vystrkujú sa, keď idú strieľať a ak na nich náhodou niekto iný strieľa, tak sa schovajú. Je pekne ťažké trafiť ich bez optiky, keď sú schovaní za dreveným obložením, ktoré nejde prestrieľať. Oni ale na vás strieľajú presne a jasne vedia, kde ste. Páčili sa mi aj zbrane – hlavne ich vizuálny štýl, no lepší pocit zo streľby som mal u prvého dielu.

Čo sa mi nepáčilo, boli bugy. Boli aj v prvom diele a aj tu ich je dosť. Môžete tu zažiť zasekávanie sa o dvere a prepadávanie cez podlahu alebo iné objekty. Tieto bugy sa mi stali hneď v prvom leveli. Keď zabijete nepriateľa, ten sa prepadne pod zem, takže ho takzvane pošlete priamou linkou do pekla. Keď vás zabijú, tiež sa prepadnete pod zem a môžete tam všetkých tých vietnamských nebožtíkov nájsť. Akoby im autori vypli po smrti fyziku a kolíziu na ostatné objekty. Horšie je, že sa s nimi do pekelnej jamy prepadnú aj zbrane, takže ich nemôžete zobrať a použiť. Nestávalo sa to celú hru, len približne od polovice kampane a potom na konci tento bug zmizol. Nepáčilo sa mi, že autori celú kampaň za Američanov dali do mesta. Prvý diel bol o zradnej džungli plnej pascí Vietcongu. Autori skvelo urobili džungľu, no mesto pôsobí dosť genericky ako ďalšia tuctová strieľačka z toho roku. A dosť lokácii počas hry recyklujú. Už to nie je o pomalom plížení džungľou, hra je viac arkádová a rýchlejšia. Už tu nemáte svoju miestnosť, kde ste mohli zložiť hlavu, prečítať si niečo o zbraniach, nie sú tu pred každou misiou briefingy, nemôžete si tu vyskúšať na strelnici zbrane a ani si ich do misie vybrať. Namiesto toho tu sú krátke filmy pred a po misii. Všetko mi príde osekané a zjednodušené. Je skvelé, že autori chceli priniesť niečo nové – mestské boje, no časť kampane sa mohla odohrávať aj v džungli. Podľa slov Jarka Kolářa sa tak dohodli s vydavateľom na začiatku projektu. Asi ich tlačil, aby zmenili prostredie a hra sa stále len neodohrávala v džungli. Sám pán Kolář povedal, že keby mohol niečo zmeniť, tak by sa až tak moc neodkláňal od princípu pôvodného Vietcongu. Aj Petr Mores, ktorý mal na starosti soundtrack, povedal, že kameňom úrazu bolo práve odklonenie sa od džungle a to, čo robilo Vietcong Vietcongom. V poslednom rade sa mi nepáčilo menu, ktoré bolo neprehľadné a poriadne som ho nevidel, takže som pár minút čakal až doznie pieseň a menu sa zjaví.

Kampaň za obe strany mi trvala dohrať 5 hodín. Je to dosť málo na to, že v prvom diele bolo dvanásť misii a hru som prešiel za dvanásť hodín. Tu je za Američanov síce trinásť misií ale trvalo mi ich dohrať 4 hodiny. Tiež ma zamrzelo, že sa celá kampaň odohrávala v meste a v džungli sa odohrávala len krátka kampaň za Vietcong. Celá hra preto pôsobí ako datadisk a aj preto som jej dal nižšie hodnotenie. Kampaň sa odohráva počas ofenzívy Tet v roku 1968. Jej začiatok bol naplánovaný na sviatky Tet, čo je vietnamský lunárny Nový rok na prelome 30 a 31. januára. Američania a južný Vietnam slávili tento sviatok, veľa vojakov sa opilo a celkovo bola armáda nepozorná. Severný Vietnam a Vietcong toho využili a napadli ich. Konflikt trval dva až tri mesiace a bol rozhodujúci vo vojne vo Vietname. Kampaň za Američanov sa odohráva v meste Hue, ktoré sa nachádza v strede Vietnamu.

Hráte za kapitána Daniela Boona, ktorý bol súčasťou medzinárodných posíl z Austrálie, Nového Zélandu a Kanady. Hra začína vo vietnamskom bordeli, kedy ležíte vedľa vietnamky a premýšľate o vojne vo Vietname. Vyruší vás Tommyboy, váš nosič rádia, že sa máte hlásiť u plukovníka Luisa. Bordel je dosť interaktívny. Môžete si tu pokecať s mužstvom a s ďalšími ženami a celý dom si preskúmať. Dole je tanečníčka a môžete si vypočuť opitých vojakov. V jednej izbe uvidíte Cobbera, čo je váš medik a pri bare môžete nájsť hlavného hrdinu prvého dielu seržanta Hawkinsa. Pôjdete teda s Tommym v džípe do základne k plukovníkovi. Nemusíte k nemu ísť hneď a môžete si vypočuť ďalších vojakov. V sklade stretnete Dutcha, ktorý vám bude dávať muníciu v boji, keď vám dôjde. Základňa je pekne živá a celá táto začiatočná časť má skvelú atmosféru. Autori ju urobili skvelo.

Helikoptérou priletí reportér Jimmy Davis a jeho kameraman Peter Schultz, ktorých so sebou zoberiete. Majú všetko nahrávať, fotiť a robiť reporty. Tie potom uvidíte ako cutscény – škoda len, že sú v nízkej kvalite a v angličtine. Jimmyho zoberiete na večierok na radnicu, kde budete oslavovať vietnamský Nový rok spolu s Vietnamcami. Zoberiete si červené víno a môžete si štrngnúť so starostom mesta a plukovníkom Lewisom. Môžete sa so všetkými porozprávať, no ostatní budú mať príhovory, tak sa budú prekrikovať. Keď pôjdete s Jimmym odfotiť na horné poschodie ulicu a ohňostroj, Vietcong  strelí do radnice raketu. Musíte utiecť, nájsť zbraň a zabiť útočiacich Vietnamcov. Tu som dostal prvý závažný bug, ktorý mi takmer urobil celú hru nehrateľnou. Pri úteku po lešení som cez neho prepadol až pod zem. To isté sa stávalo Jimmymu, ktorý ma nasledoval, takže som nemohol pokračovať. Po vypnutí hry a opätovnom spustení ako administrátor sa mi zmazali všetky pozície, takže som musel začať od začiatku, no našťastie problém zmizol a ja som mohol pokračovať. Zbrane tu sú podobné ako v jednotke. Ako prvú získate pištoľ M1911. Keď zabijete prvého Vietnamca, môžete si od neho zobrať SKS-1945 a na stole je brokovnica Remington 870. Brokovnica je veľmi presná a poriadne odhadzuje nepriateľov. V inventári môžete mať ešte granáty a lekárničku, ktorou si obnovíte život. U mŕtveho starostu nejaké nájdete. Jimmy si zoberie na obranu pištoľ a môže vám proti nepriateľom pomôcť. V každej misii si môžete hru až 9x rýchlo uložiť. Rýchle pozície mi vždy vystačili, tak s nimi nemusíte šetriť. Hra sa aj tak pri dôležitých udalostiach sama automaticky ukladá. Z ďalších zbraní tu môžete nájsť Mat-49, PPSh-41 a Thomson M1A1. Cez predok ísť nemôžete, pretože tam je veľa nepriateľov, tak musíte utiecť zadom cez parkovisko, kde je zaparkovaný luxusný Cadillac. Nájdete tu aj zraneného kapitána Rigleyho, ktorého tiež zoberiete. Šoférovať bude Jimmy a strieľať vy. Potom utečiete za sprievodu hudby. Jimmy nezvládne riadenie, preto narazíte a musíte sa dostať pešo do americkej základne. Naučíte sa ovládať svojich dvoch vojakov a dávať im jednoduché príkazy. Všade sú Vietnamci, preto musíte postupovať pomaly. V základni vám dá váš ženista M-16 a pri veži môžete nájsť aj odstreľovačku M40. Musíte sa ubrániť hordám šikmookých – môžete využiť primontovaný guľomet. Všade je chaos ako na správnom bojisku a plukovník vás pošle zachrániť vojakov z džípu kúsok od základne. Keď sa ubránite, prídu tanky a obrnené transportéry.

Vašou prvou skutočnou misiou bude zničiť most. Začínate v zničenom meste a máte vo výbave samopal M-45. Tommyho trafí snajper, no váš medik hodí dymovnicu a Cobber ho odtiahne. Musíte počkať na spojenecký tank M48 Patton a zatiaľ pozabíjať nepriateľov, ktorí prišli zozadu. Sú všade aj na balkónoch a tých je ťažké zabiť. Budete postupovať pomaly a postupne ničiť všetok odpor. V domoch budú ďalší žluťáci, ktorých musíte zabiť a v prístave pri moste musíte zabiť ďalších prichádzajúcich nepriateľov a zachrániť tak amerických vojakov. Zachránený vojak vám ukáže kanál, ktorým obehnete Vietcong a vyčistíte svojim vojakom cestu. Všetkých nepriateľov postrieľate a most zničíte. V druhej misii musíte zachrániť kapitána Soata, ktorý má veľa cenných informácii. Na začiatku vám šoféra zabije snajper, takže musíte vyskočiť z džípu a skryť sa. Je schovaný na radnici, v ktorej ste s mariňákmi oslavovali, takže ho musíte obísť, cestou pozabíjať žluťákov a snajpra zozadu zneškodniť. Počas tohto adrenalínového kľučkovania úzkymi vietnamskými uličkami budete počuť rádio, ako niekto niečo hlási. To hovorí jeden dôstojník Vietcongu, takže keď ho zabijete, môžete si odvysielať vlastné správy. Keď som zabil snajpera, chcel som si zobrať jeho snajperku a zneškodniť ďalších vojakov dole, no prepadol sa cez podlahu aj so zbraňou. Pôjdete rýchlo k Soatovmu domu, no predbehne vás Vietcong a príde vo vozidlách. Keď ho zachránite, končí sa misia.

V tretej misii musíte vyčistiť ulice mesta od vojakov Vietcongu. V tejto misii máte snajperku, ktorá bude vašim skvelým pomocníkom proti zakempeným nepriateľom v hoteli, ktorým vidíte len kúsok hlavy. Budú vyliezať v nekonečných vlnách na balkón a pre vás to budú dobré cvičné ciele. Po chvíli príde M50 Ontos, ľahké protitankové vozidlo so šiestimi kanónmi. V gréčtine Ontos znamená Vec. Bol obľúbený a taký ľahký, že sa dal zhodiť padákom priamo na bojisko. Vo vojne vo Vietname hral kľúčovú úlohu pri dobití mesta Hue. Môžete vliezť na vozidlo k primontovanému guľometu, no tam vás rýchlo zabijú. Ja som sa preto kryl za tankom a Vietcong zabíjal snajperkou. A znovu sa tu dostanete do bordelu, aj keď už zničeného. Druhá časť sa odohráva v katedrále. Začínate na cintoríne a ešte o vás nevedia. Máte pištoľ s tlmičom, takže môžete prvých nepriateľov potichu zabiť na jednu ranu, no stealth tu moc nefunguje. Z okien tu potom na vás bude strieľať veľa šikmookých a dosť ťažko sa zabíjajú, pretože takmer vôbec nie sú vidieť. Môžete ale nechať svoj tím, nech ich postupne zlikviduje. Toto je asi najťažšia časť v hre. Musíte prejsť až zozadu do katedrály, kde vás prepadne Vietcong. Je tam tma a svetlo prechádza len cez mozaiku. Začne hrať organ a budete počuť aj spev, takže to má skvelú atmosféru. Hore pri organe je chlapík s guľometom a dole medzi stĺpmi ďalší Vietnamci. Keď prídete do dlhého bieleho domu, ktorý katedrálu spojuje, začnú do záhrady prichádzať ďalšie nepriateľské jednotky. Potom musíte zachrániť rukojemníkov a nájsť veliteľa Vietcongu. Vraj drží v zajatí nejakého francúzskeho kňaza.

Mesto ste vyčistili, preto idete s vojakmi zaútočiť na palác. K nemu sa dostanete loďami. Je to riadne akčná pasáž. Ste za delom a musíte kosiť všetko, čo sa pohne. Vietcong bude na moste, v domoch a môžete strieľať do vybuchujúcich barelov. Táto misia sa mi páčila. Keď na vás zaútočia delá z hradieb, musíte vystúpiť a delo zničiť. Okrem toho zničíte most, aby ste mohli s loďami prejsť ďalej. Budete si tu môcť zastrieľať s AK-47. Nepriateľov bude fakt veľa a sú zalezení všade. Vy budete mať so sebou len troch mariňákov. V jednom dome sa dá nájsť RPGčko, ktoré môžete použiť na nepriateľov a zároveň na delo na hradbách. Piata misia sa odohráva v Citadele, kde sa schováva hlavná sila severovietnamských jednotiek. Jeden juhovietnamec vás bude viesť a hovoriť, kadiaľ máte ísť. Najskôr musíte prejsť cez most. Nepriatelia budú chodiť po vlnách, tak ich musíte pretlačiť. V ďalšej časti sú nepriatelia opevnení, tak ich musíte obísť a zozadu postrieľať. Pôjdete cez cintorín a na ich zabitie budete sám. Potom musíte ešte v jednej záhrade zničiť mínomety. Posledná misia za Američanov bude v paláci. Musíte do neho vtrhnúť a zabiť veliteľa. Začínate za guľometom na vozidle. Jednotlivé časti paláca nebude až také ťažké dobiť, pretože môžete nepriateľov zase obehnúť a pokosiť zboku. V jednom sklade môžete nájsť Winchestrovku a ručný granátomet. Palác je veľmi pekne vymodelovaný, fakt sa táto lokácia vývojárom podarila. Zabitím veliteľa vás čaká ešte krátka videosekvencia a to bolo všetko.

Kampaň za Vietcong dosť orezali a veľkú časť do nej nedali. Bolo to vraj kvôli prehnaným nárokom vydavateľa a krátkemu času na vývoj. Obsahuje 4 krátke misie, ktoré som prešiel za hodinu. Budete hrať za Minha, obyčajného dedinčana, ktorý bol naverbovaný Vietcongom. Minha stretnete krátko v kampani za Američanov. To je ten veliteľ pri katedrále, ktorý zajal francúzskeho kňaza a potom sa zabil. Kňaz potom našiel jeho denník a začal ho čítať. Minha pri jednej prechádzke napadnú americké jednotky. Boli to CIDG, čiže civilná nepravidelná obranná skupina zložená z polovojenských jednotiek, ktorú navrhla CIA. Vy máte len nôž, takže prvého nepriateľa musíte zabiť na blízko. Zoberiete mu thompsona a pôjdete ubrániť horiacu dedinu. Vietnamci hovoria vo svojom jazyku, čo je super a vľavo máte aj titulky. Pôjdete ďalej po rieke a zabijete všetky zostávajúce nepriateľské jednotky a zostrelíte si helikoptéru. Ešte tu nemáte doktora, takže sa musíte sami liečiť a hľadať lekárničky.

Druhá misia je náročnejšia. Zaútočite na opevnený tábor Američanov. Bude to pravá zákopová vojna. Je noc, takže nepriatelia budú používať svetlice, aby vás videli a majú veľa guľometov. Vy máte ale rakatomet, no musíte sa dostať blízko bunkrov, aby ste k ním dali výbušniny. Nakoniec musíte ešte zničiť mínomety a postrieľať všetky zostávajúce jednotky. Tretia misia sa mi páčila. Zaútočíte na konvoj. Američania nebudú mať šancu. So stopárom pôjdete ďalej a upozorní vás na svoju pascu, ktorú musíte zneškodniť. Pripomenulo mi to prvý diel. Dostanete sa k hrobke Khai Dinh, kde budú zakempení ďalší nepriatelia. Hrobka je veľmi pekná, rovnako ako obloha s vychádzajúcim slnkom. Posledná misia bude útok na základňu pri meste Hue. Najskôr si prejdete cintorínom a Američania tu na vás budú strieľať s mínometom. Je tu plno nepriateľov, tak sa musíte dostať na vežu, kde je raketomet L.A.W. Zničíte ním ďalšiu helikoptéru. Pôjdete k havarovanej helikoptére a odtiaľ vás čaká drsný postup do dobre stráženej americkej základne. Budú mať dve guľometné hniezda, ďalšie guľomety v betónových bunkroch a na ceste obrnený transportér. Po získaní základne uvidíte ako Minh ide s ďalšími jednotkami Vietcongu do mesta Hue. A to bola celá kampaň za Vietcong.

Vietcong 2 nie je až taká zlá strieľačka. Nie je to až taká katastrofa, no v tom čase vyšlo o dosť viac lepších FPS. Má veľmi krátku kampaň, napriek novým patchom je tu veľa chýb a autori celú americkú kampaň presunuli do mesta, čo stratilo atmosféru, ktorú prvý diel mal. Páčila sa mi kampaň za Vietcong aj keď bola extrémne krátka, dobrá mi prišla umelá inteligencia a niektoré momenty v hre. Zbraní si tu užijete veľmi veľa, podobne ako u jednotky. Ak si chcete zahrať dobrú hru z Vietnamskej vojny, zahrajte si prvý diel. Druhý diel je o dosť horší a už stratil svoje kúzlo džungle, v ktorej na vás číha nebezpečenstvo na každom kroku. Za mňa horšia šestka.

Hellrampage
Najnovšie články od Hellrampage (zobraziť všetky)
Naše hodnotenie hry
Ako hodnotia túto hru návštevníci...
[Celkovo hlasov: 0 Priemerné skóre: 0]
Návštevnosť: 25 (celkovo), 1 (dnes)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto stránka používa Akismet na obmedzenie spamu. Zistite, ako sa spracovávajú údaje o vašich komentároch.